Unionen fagforening vedtok på styremøte den 30. oktober følgende uttalelse om situasjonen i Gaza, samtidig som styret også bevilget kr 7000 til Norsk Folkehjelp sitt arbeid i Gaza :
Stopp bombingen av sivile i Gaza!
Fellesforbundet avd 747 Unionen fagforening fordømmer de grufulle terrorhandlingene mot sivile i Israel og på Gaza. Nå må det internasjonale samfunnet legge betydelig mer press på Israel: Våpnene må legges ned og humanitær hjelp må fram.
Gaza er et av verdens mest tettbefolkede steder, med en befolkning som har opplevd, overlevd og funnet livsmot etter generasjoner med undertrykkelse, forfølgelse og drap. Allerede før angrepene begynte noen uker tilbake, var situasjonen til menneskene der utrolig utfordrende. Innførsel av mat, vann, medisiner og drivstoff er stoppet. Bombingen er konstant, og FN melder om opp mot en og en halv million internt fordrevne på den fire mil lange landstripen. Bombing i så tettbebygde strøk som det er i Gaza gjør at 9 av 10 av de som rammes er sivile. Sykehusene er på randen av kollaps, og mangler medisiner, utstyr og strøm slik at de kan redde liv. Tusener av barn er frarøvet livet og de som overlever er frarøvet sin barndom.
FN varsler om en humanitær katastrofe. Verden kan ikke lenger vente med å handle. Dette er vårt kollektive ansvar. Den kollektive avstraffelsen mot sivile palestinere er et brudd på folkeretten og må ta slutt.
Unionen fagforening er glad for at utenriksminister Espen Barth Eide stemte for FN-resolusjonen om umiddelbar stans i kamphandlingene og at statsminister Støre kaller det som skjer krigsforbrytelser og sier at Israel for lengst har krysset grensen. Vi ber norske myndigheter om fortsatt, og økt fordømmelse av det som skjer. Norske myndigheter må fortsette presset på FNs organer, og alle verdens ledere med innflytelse, til umiddelbart å iverksette tiltak for å sikre at en våpenhvile trer i kraft.
Det er vår eneste mulighet til å avverge ytterligere tap av sivile liv og en humanitær katastrofe. Alt annet vil for alltid være en skamplett på vår kollektive samvittighet.
Mens bombingen av Gaza fortsetter, har situasjonen på Vestbredden bare blitt verre. Bosettere utstyres med våpen fra israelske myndigheter. Allerede før den nye Gaza-krigen var angrep mot, og drap av, palestinere på Vestbredden høyere enn på lenge. Nå har angrepene fra militæret og bosettere tiltatt. Det samme har utvidelsen av israelske bosetninger på palestinsk jord.
Den israelske okkupasjonen av palestinske områder fortsetter i regi av den mest høyreorienterte regjeringen Israel noensinne har hatt. En regjering med flere åpent rasistiske og anti-palestinske personer. Israels okkupasjon og politikk overfor palestinere på Vestbredden er apartheid. Dette bekreftes av flere store internasjonale menneskerettighetsorganisasjoner.
Unionen fagforening krever at den norske regjeringen anerkjenner Palestina som en selvstendig stat. Norske myndigheter må legge til rette for en internasjonal boikott av varer produsert på okkupert palestinsk område. Israel må avslutte okkupasjonen og annekteringen av palestinsk land. Den folkerettsstridige muren må rives.
Unionen fagforening bevilger kr. 7000,- (kr. 2 pr. medlem) til Norsk Folkehjelp sitt arbeid i Gaza.
Styret
UNIONEN FAGFORENING
Avd. 747 Fellesforbundet
Tlf. 480 55 200
Twitter
@unionen747